AnasayfaArtırılmış GerçeklikArtırılmış Gerçekliğin Geleceği

Artırılmış Gerçekliğin Geleceği

artirilmis-gerceklikligin-gelcegi

Günümüzde akıllı telefonlarının gelişmesiyle yavaş yavaş öğrenmeye başladığımız artırılmış gerçeklik, aslında her gün gerçekleştirdiğimiz bir eylem de denilebilir. Akıllı telefonunuz vasıtasıyla bulunduğunuz ortamın fotoğrafını çekmeniz ve çektiğiniz bu fotoğrafa çeşitli bilgiler ekleyerek sosyal medya paylaşmanız, aslında internete “çoğaltılmış bir gerçeklik” eklemeniz demek. Ancak bu örnek artırılmış gerçeklik’ in kesinlikle bu kadar sıradan bir teknoloji olduğu anlamına gelmiyor.

Aslına bakarsanız henüz bir şey görmüş değiliz. Artırılmış gerçeklik’ in sunduğu özellikler dijital dünyada eşi benzeri görülmemiş bir fayda ve eğlence sağlayabileceği gibi, geleceğin akıllı ev, araba hatta fabrikalarının inşa edilmesinde de öncü teknolojilerden biri olacak. Artırılmış Gerçeklik hayatımıza birkaç yıl içinde iyice adapte olacak. Fabrika ve işyerlerinde, teknisyenler donanımları kontrol ederken ellerindeki tablet bilgisayarla makinelerin önlerinden geçmeleri yeterli olacak. Kısaca, cebimizdeki, elimizdeki ve gözümüzdeki ekranlarda gerçeklik sadece bir görüntü olmanın ötesine çıkacak ve bir gün ev ve ofislerimizdeki camlar, aynalar, belki de duvarlar birer Artırılmış Gerçeklik panosuna dönüşecek.

AR uygulamalarını unity platformunda javascript ve C# ile geliştirebilirsiniz. Önceki yazım olan Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Nedir? başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Artırılmış Gerç
C# (C Sharp) Nedir?

Üniversite öncesi eğitimini Antalya’da tamamlamıştır. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur, halen Kafkas Üniversitesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalında akademik eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda girişimleri olan Web Solutions şirketinde .Net ve PHP developer olarak çalışmaya devam eden ÇETİN, Uzmanlık alanları olan; Web tasarım ve programlama, dijital sanayi, network marketing, bilişim güvenliği, mobil uygulama geliştirme alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde konuşmacı/eğitmen olarak görev almaktadır.

İçeriğe Puan Ver:
HENÜZ YORUM YOK!

YORUM YAP

3 × iki =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.