AnasayfaGirişimcilikBaşarılı Bir Girişim Nasıl Olmalı?

Başarılı Bir Girişim Nasıl Olmalı?

Başarılı Bir Girişimci

Makalemin başlığı Başarılı Bir Girişim Nasıl Olmalı? şeklinde olsa da, bu makalemde hem kendimden örnekler vererek hemde bir girişimcinin nasıl olması gerektiğiyle alakalı konulara değinmek istiyorum.

Hangi girişim fikrinin çok büyük potansiyel taşıdığını tahmin etmek oldukça zor bir zanaat. En başarılı yatırımcıların bile sık sık hata yaptıklarını, olmadık fikirler için nice paralar batırdıklarını biliyorum. Sonuç olarak tecrübem ve girişimcilik deneyimlerime dayanarak başarılı bir girişimcinin nelere dikkat etmesi gerektiğini  makale serisi halinde paylaşmaya karar verdim. [Şu an birincisini okuyorsunuz bile 🙂 ]

– Girişimciler, Kendi problemlerini kendileri çözebilirler.
“Hadi bir iş kuralım” diyerek yada internette girişim fikri arayarak kurulan işletmelerin en kolay batan işler olduğunu söyleyebilirim. Hadi acımazsızlık yapmayalım işletmeniz hemen batmasa bile, bu gibi girişimlerin çok ilerleyemediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Hüsrana uğrayan bir diğer girişim grubu ise 3-4 arkadaşın “Beyin Fırtınası” yaparak ortaya çıkardıkları fikirler sonucu kurulan girişimler.

Tabiki istisnaları var ama ben neden böyle konuşuyorum?

Çünkü çok iyi fikirler belli bir müşteri kitlesinin “gerçek” bir problemini çözmeye yöneliktir ve eğer bu problemi şahsen yaşamıyorsanız keşfetmeniz oldukça zor. Başkasının yaşadığı problemi derinden anlamak için çok sıkı bir araştırmacı olmanız gerekir, ki çoğu girişimcide bu yetenek yoktur.

Belki de bu nedenle dünyada çok büyük başarılara ulaşan şirketlerin büyük bir bölümünün girişimcilerin, kendilerini rahatsız eden bir probleme çözüm getirmesiyle ortaya çıktığını görebiliyoruz.

Kendinize ait bir problemi çözmeye çalışıyorsanız problemi detaylı olarak anlıyorsunuz demektir.

– Derme çatma da olsa ürün olmadan olmaz.

Kendinizle ilgili bir probleme odaklanmanız tabii ki iyi bir başlangıç, ama yetmez. En basit ve ilkel haliyle de olsa fikrinizi bir ürüne dönüştürebilmelisiniz. Eğer bir mobil app fikriniz varsa aplikasyonu yazabilmeli yada eğer bir fiziksel bir ürün fikriniz varsa prototipi üretebilmelisiniz.

Çünkü fikirler ürüne dönüştüklerinde müşteriler için anlam kazanmaya başlar.

Eğer kendi fikrinize bir yatırımcı arıyorsanız, yatırımcı karşısına sadece bir powerpoint sunumuyla çıkmamalısınız. Yatırımcı sizden kanlı canlı bir örnek görmek isteyecektir en azından demo.

– Az ama öz

Girişim fikriniz gerçekten yenilikçi ve iyi ise çok az sayıda insan fikrinize ilgi gösterecektir. Bu çok doğal, çünkü insanlar alışkanlıklarını değiştirmek istemezler ve eski çözümlerini kullanmaya devam etmek onlar için yeni bir ürünü kullanmayı öğrenmekten daha iyi bir seçenektir. Girişiminizin ilk aşamalarında yeni ürünüzü test edecek ve gerçekten ilgilenecek az da olsa müşteri kitlesine sahip olmalısınız, çünkü ne kadar çok insan sizin ürününüzü deneyimlerse, size o kadar çok geri dönüş olacak ve sizde onlara daha harika ürünler sunabileceksiniz.

Peki ben bu aşamalardan geçtim mi? benim hikayem nasıldı? Onu da bir sonraki makalemde sizlerle paylaşacağım.

Bir önceki yazım olan Günümüzün Silahları Microsoft, Apple, Google Gibi Kudretli Şirketler Kurmaktır başlıklı makalemde yazılım üretmenin önemi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Günümüzün Silahl

Üniversite öncesi eğitimini Antalya’da tamamlamıştır. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur, halen Kafkas Üniversitesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalında akademik eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda girişimleri olan Web Solutions şirketinde .Net ve PHP developer olarak çalışmaya devam eden ÇETİN, Uzmanlık alanları olan; Web tasarım ve programlama, dijital sanayi, network marketing, bilişim güvenliği, mobil uygulama geliştirme alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde konuşmacı/eğitmen olarak görev almaktadır.

İçeriğe Puan Ver:
1 YORUM
  • Taner Yılmaz / 1 Ocak 2019

    Ve en önemli maddelerden biri, hemen para kazanmamayı beklememek lazım. Hatta 1 yıl boyunca yeni kurduğunuz iş dışında bir yerden kendinizi finanse edebiliyor olmalısınız, yoksa bir noktadan sonra çanlar çalmaya başlayıp panikle işinizi kapatmaya mecbur kalırsınız.

YORUM YAP

19 − 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.