AnasayfaASP.NETC#C# (C Sharp) Nedir?

C# (C Sharp) Nedir?

c-sharp

C# nedir sorusunun en net cevabı; Microsoft .Net platformu için geliştirilmiş özel bir programlama dilidir. C# (Csharp) programlama dili, C++ programlama dili temel alınarak geliştirilmiştir. Visual Basic ve Java dillerinden gelen özellikleri de mevcuttur. Microsoft’ un .Net platformu için geliştirdiği resmi programlama dili olarak lanse edilmiştir.
Yazılım sektöründe her geçen gün yeni şeyler duymak mümkün, çünkü insanlık, tarih boyunca işlerini kolaylaştıracak şeyler üretmeye meyilli olmuştur. Günümüze kadar pek çok programlama dili geliştirilmiştir. Bunlar kullanılacak platformlara göre ya da dil yapısına göre farklı alanlarda kullanılır.

Tüm dillerin içinde, özellikle nesneye yönelik programlama alanında iki programlama dili oldukça önemlidir. Bu dillerin birincisi ortak platform olarak çalıştırılabilen Java ikincisi ise .Net kütüphanesi ile entegre edilerek tüm dillerle ortak platformda programlanabilir ve kolay kodlama yapısı ile C# (CSharp) programlama dilidir.

C# programlama dili hakkında kısa teknik bilgiler bu yazının içerisinde mevcuttur. C# diline giriş yapacak olan öğrenciler ya da C# dilinin tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışanlar kişiler için oldukça faydalı bir kaynak olacaktır. Şimdi C# diline kısa bir giriş yaptığımıza göre C# nedir?, sorusunun cevabını da paylaşalım.

C# Nedir?
C# (CSharp), C++ ve C ailesinden türetilmiştir. C#, C++ ‘ın gücünden, Visual Basic ‘in kolaylığından ve Java ‘nın da özelliklerinden faydalanarak tasarlanmış bir dildir. Fakat şunu da söylemeliyiz ki, Delphi ve C++ Builder ‘daki bazı özellikler şimdi C# ‘da mevcut.

Delphi ya da C++ Builder hiçbir zaman Visual C++ ya da Visual Basic ‘in popülaritesini yakalayamamıştır. C# dili Microsoft tarafından geliştirilen .Net platformunun en temel ve resmi dili olarak lanse edilmiştir.

C# dili, Turbo Pascal derleyicisini ve Delphi ‘yi oluşturan takımın lideri olan Anders Heljsberg ve Microsoft’da Visual J++ takımında çalışan Scott Wiltamuth tarafından geliştirilmiştir. En büyük özelliği ise .Net Framework platformu için hazırlanmış tamamen nesneye yönelik bir yazılım dilidir. Yani nesneler önceden sınıflar halinde yazılıdır. Programcıya sadece o nesneyi kullanmak ve sonrasında nesneyi amaca uygun çalıştıracak kod satırlarını yazmak kalır.

C# Microsoft tarafından geliştirilmektedir. C#, C++ ve Visual Basic dillerinde yer alan tutarsızlıkları gidermek için geliştirilmiş bir dil olmasına rağmen kısa süre içerisinde nesne yönelimli dillerin içinde en gelişmiş programlama dillerinden biri olmayı başarmıştır.

Ayrıca gelişmiş derleyicisi visual studio ile hata olasılığını ortadan kaldırmaktadır. Yazılan program çalıştırıldıktan sonra derleyici tarafından algılanan Sınıf (Class) ve söz dizimi (syntax) hataları yazılımcıya visual studio tarafından hemen gösterilir. Yazılımcı hata penceresinden hatalarını tespit ederek kolayca düzeltebilir. Visual Studio gerçekten güçlü bir derleyicidir ücretsiz olarak indirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca pek çok yazılımcı tarafından kullanılan bir dil olmasından dolayı takıldığınız noktalarda uzman programcılardan yardım almak oldukça kolaydır.

ŞİMDİ PAYLAŞ
Artırılmış Gerç
Dijital Pazarlama (D

Üniversite öncesi eğitimini Antalya’da tamamlamıştır. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur, halen Kafkas Üniversitesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalında akademik eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda girişimleri olan Web Solutions şirketinde .Net ve PHP developer olarak çalışmaya devam eden ÇETİN, Uzmanlık alanları olan; Web tasarım ve programlama, dijital sanayi, network marketing, bilişim güvenliği, mobil uygulama geliştirme alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde konuşmacı/eğitmen olarak görev almaktadır.

İçeriğe Puan Ver:
HENÜZ YORUM YOK!

YORUM YAP

5 × dört =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.