AnasayfaDijital PazarlamaDijital Pazarlama (Digital Marketing) Nedir?

Dijital Pazarlama (Digital Marketing) Nedir?

digital-pazarlama

Dijital Pazarlama, bilgisayar, akıllı telefon, gibi cihazları kullanarak tüketicilerle bağlantı kurmaktır. Dijital Pazarlama, tüm dijital reklam formlarını kullanarak marka, ürün veya hizmet pazarlamasını geliştirmek olarak tanımlanabilir. Dijital Pazarlama, e-posta, sosyal ağlar televizyon, radyo, internet, mobil cihazlar gibi iletişim araçlarını kullanarak, müşteriye ulaşıp, her hangi bir kuruluş ya da markanın gelişimini sağlayan bir süreçtir.
Birçok İnternet Pazarlama (internet marketing) tekniklerini kullanmasının yanı sıra, dijital pazarlama, internet kullanımı gerektirmeyen diğer kanalları da kapsar. Cep telefonu, banner reklamlar, sms/mms, dijital outdoor vs. iletişim/reklam araçları dijital pazarlama tarafından kullanılır.
Günümüzde dijital pazarlama, tüketici davranışına benzersiz yaklaşımı ile yalnızca yeni bir pazarlama trendi olmanın çok ötesinde. Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’nin toplam nüfusunun %50’si aktif olarak internet kullanıcısı ve güncel satış teknikleri değişkenlik gösteriyor.

E-ticaret ve mobil pazarlama güncel olarak tüketiciler tarafından kullanılmakta. Sosyal Medya’da bilinirliğini artıran marka sahibi ise, internet ve alternatif seçenekleri kullanarak ürünlerinin satışını gerçekleştirebiliyor. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerini temel alarak geliştiriyor; güncel ve interaktif dünyaya uyumlu hale getiriyor. İnternet ve sosyal medyanın anında geri dönüş sağlayan “gerçek zamanlı” dinamik yapısı, geleneksel pazarlama kanallarını geri plana iten en önemli nedenlerden biridir. Geleneksel pazarlama tamamen izlenimler üzerine odaklanırken, dijital pazarlama kullanıcılara deneyim olanağı yaratmayı hedefler.

Dijital Pazarlama Ne Değildir?
Dijital pazarlamayı tam olarak anlayabilmek için, dijital pazarlamaya nelerin dahil olmadığını bilmek faydalı olacaktır. Yazılı basın, radyo, televizyon ve bilboardlar gibi geleneksel pazarlama kanalları, dijital pazarlamanın bir parçası değildir. Bu araçlar uzun bir dönem boyunca etkili ve başarılı olmuş, ancak dijital iletişim çağında verimliliğini büyük ölçüde kaybetmiştir.
Geleneksel pazarlama kanallarının en önemli iki sıkıntısı, gerçek zamanlı geri dönüş imkanına sahip olmamaları ve yalnızca tek taraflı iletişime olanak vermeleridir.
Pazarlama, daima çift yönlü bir iletişim niteliğindedir. Ne yazık ki geleneksel pazarlama kanalları, müşteri ve markalar arasında bu çift taraflı diyaloğa imkan vermez.

C# (C Sharp) Nedir?
E-Ticaret Nedir?

Üniversite öncesi eğitimini Antalya’da tamamlamıştır. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur, halen Kafkas Üniversitesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalında akademik eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda girişimleri olan Web Solutions şirketinde .Net ve PHP developer olarak çalışmaya devam eden ÇETİN, Uzmanlık alanları olan; Web tasarım ve programlama, dijital sanayi, network marketing, bilişim güvenliği, mobil uygulama geliştirme alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde konuşmacı/eğitmen olarak görev almaktadır.

İçeriğe Puan Ver:
HENÜZ YORUM YOK!

YORUM YAP

oniki − bir =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.