AnasayfaYaşama DairGünümüzün Silahları Microsoft, Apple, Google Gibi Kudretli Şirketler Kurmaktır

Günümüzün Silahları Microsoft, Apple, Google Gibi Kudretli Şirketler Kurmaktır

Günümüzün Silahı Google, Apple, Microsoft

Geçmişte siz yazılımla uğraşmayın, ben size yazılım desteği sağlarım (Android – Google Play) işinize bakın telefonlarınızı (donanımlarınızı) üretin diyen Google bugün dünyanın en büyük uygulama marketlerinden birtanesi, peki donanım üreten firmalar ne alemde? Google a muhtaç bir şekilde kendi yağlarında kavruluyorlar. Bu durum iş dünyasında böyleyken ülkemizde ne durumda?

  • Ülke olarak biz ne durumdayız?

Hemen kısaca bir geçmişe gidip gelelim. Diğer devletler bize ne diyorlardı Siz helikopter yapmayın, biz yapıyoruz bizden alırsınız yada Ne gerek var canım uçak fabrikası kurmaya ben üretiyorum ya benden ucuz fiyata alırsınız
Şimdi ise, kendi uçağımızı, arabamızı yada kendi köprümüzü bile yapamaz hale geldik..

Yani demem o ki geçmişte Siz uçak yapmakla uğraşmayın, biz size uçak veririz diyenler şu anda diyor ki Siz kendi yazılımlarınızı yapmayın, biz size kiralayalım yada “Siz kendi sistemlerinizi kurmayın biz size SERVİS verelim API verelim” diyorlar.
Affınıza sığınarak söylüyorum ama günümüzün silahları Microsoft, Apple, Google gibi kudretli ve devasa şirketler kurmaktır. Aksi halde teknolojik sömürge ülkesi haline geliriz. Uyanın millet bu ülkeyi korumak sadece ASKER’in POLİS’in görevi değil, senin de görevin! Nasıl mı? Tabiki üreterek.

“Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok” başkaları daha önce yapmış biz de alıp kullanıyoruz dememek lazım, çünkü;

keşfeden keşfetmeyene bütün keşfini anlatmaz.

Bir önceki yazım olan Evinizin Anahtarını Hiç Tanımadığınız Birine Emanet Edebilir Misiniz? başlıklı makalemde Milli ve Yerli yazılımın önemi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Başarılı Bir Giri

Üniversite öncesi eğitimini Antalya’da tamamlamıştır. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur, halen Kafkas Üniversitesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalında akademik eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda girişimleri olan Web Solutions şirketinde .Net ve PHP developer olarak çalışmaya devam eden ÇETİN, Uzmanlık alanları olan; Web tasarım ve programlama, dijital sanayi, network marketing, bilişim güvenliği, mobil uygulama geliştirme alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde konuşmacı/eğitmen olarak görev almaktadır.

İçeriğe Puan Ver:
HENÜZ YORUM YOK!

YORUM YAP

16 − 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.