HTML Nedir?

html-nedir

HTML (Hyper Text Markup Language) internet üzerinde web sayfası oluşturmak için kullanılan bir betik dilidir. HTML dosyalarının aktarımı için HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) kullanılır.
HTML bir programlama dili değildir, genelde tasarım ve görsel şablon oluşturma amaçlı kullanılan bir dildir. Tanımı zengin metin işaret dili olarak geçer ama bu tarz ifadelerle kafanızı karıştırmak istemiyorum.
En basitinden bir iletişim formu HTML ile yapılır fakat bu iletişim formunun çalışması yani isim, e-mail, telefon numarası ve mesaj girilip, gönder butonuna basınca işlem yapması için programlama dili gerekir. İşte HTML ile programlama dili arasındaki farkı ve birbirine bağlılığı burada anlamak mümkün. HTML tek başına bir işe yaramaz, sadece bir görüntü oluşturur ama programlama diliyle yazılan komutlar bunların işlev kazanmasını sağlar.

HTML dosyaları sunucu bilgisayarın sabit diskinde .html ya da .htm uzantısı ile saklanır. Yazdığımız html dosyaları düz yazı dosyalarından başka bir şey değildir. Yani yazdığımız html dosyalarını bir C ya da Pascal programında olduğu gibi bir derleyici ile derlememize gerek yoktur her bilgisayarda bulunan metin belgesi editörü ile html kodlarınızı yazabilirsiniz.

Bir siteye girdiğimiz zaman bize görüntülenen ilk sayfa index.html, index.htm, index.asp, index.php ya da default.htm dosyalarından birisidir. İndex dosyaları UNIX ve türevi sunucu sistemler için giriş sayfası olur.
Yukarıda yazdıklarımın dışında uzantısı değişik biçimdeki sayfalar da sunucu sistemin ayarları değiştirilerek giriş sayfası yapılabilir.

Web istemcimizin adres satırına http://www.siteadi.com gibi bir ifade yazarsak sunucu sistemi bize, o adresin www kök dizinindeki index.html dosyasını görüntüleyecektir.

ETİKETLER
ŞİMDİ PAYLAŞ
Girişimcilik Nedir?
MVC Nedir?

Üniversite öncesi eğitimini Antalya’da tamamlamıştır. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur, halen Kafkas Üniversitesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalında akademik eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda girişimleri olan Web Solutions şirketinde .Net ve PHP developer olarak çalışmaya devam eden ÇETİN, Uzmanlık alanları olan; Web tasarım ve programlama, dijital sanayi, network marketing, bilişim güvenliği, mobil uygulama geliştirme alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde konuşmacı/eğitmen olarak görev almaktadır.

İçeriğe Puan Ver:
HENÜZ YORUM YOK!

YORUM YAP

4 + ondokuz =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.