MVC Nedir?

mvc-nedir

Model-View-Controller (MVC), yazılım mühendisliğinde kullanılan bir “mimari desen”dir. Bu desen ilk olarak Trygue Reenskaug tarafından tanımlanan bir desendir. Daha sonra Smalltalk üzerine yapılan araştırmalar Xerox araştırma laboratuvarlarında devam etmiştir.

Birçok bilgisayar sisteminin amacı, bir veri deposundaki veriyi almak ve kullanıcıya göstermektir. Kullanıcı veri değişikliği yaptıktan sonra, sistem bu güncellemeleri veri deposunda saklar. Çünkü en önemli bilgi akışı, veri depolamak ve kullanıcı arayüzü arasındadır. Eğer kodlama miktarını azaltmak ve uygulama performansını artırmak istiyorsanız bu ikisi arasındaki bağı iyi kurmalısınız.

MVC, Kullanıcıya yüklü miktarda verinin sunulduğu karmaşık uygulamalarda veri ve gösterimin soyutlanması esasına dayanır. Böylece veriler (model) ve kullanıcı arayüzü (view) birbirini etkilemeden düzenlenebilir. Model-view-controller, bunu controller adı verilen ara bileşenle, veri gösterimi ve kullanıcı etkileşiminden, veri erişimi ve iş mantığını çıkarmak suretiyle çözmektedir.

Kısaca, MVC Çalışma Prensibi; MVC projesinde kullanıcı, tarayıcı üzerinden (View) sayfaya istek yaptığında bu istek Controller’a iletilir. Controller isteği gerçekleştirmek üzere model ve bağlantılı bileşenleri ile gerekli sınıf ve metotları çağırır. Elde ettiği sonuçları View’e göndererek sayfanın görüntülenmesini sağlar.
1979 yılında bu mimari desen ortaya çıkmış olsa da günümüzde Microsoft’un ASP.NET MVC Framework’u geliştirmesi ile çoğu kişi için MVC denince akla ASP.NET MVC Framework gelmektedir. Oysa Microsoft’ un henüz yeni kurulmuş olduğu dönemlerde bu mimari desen kalıbı vardı.

ETİKETLER
ŞİMDİ PAYLAŞ
HTML Nedir?
SEO Yani Arama Motor

Üniversite öncesi eğitimini Antalya’da tamamlamıştır. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur, halen Kafkas Üniversitesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalında akademik eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda girişimleri olan Web Solutions şirketinde .Net ve PHP developer olarak çalışmaya devam eden ÇETİN, Uzmanlık alanları olan; Web tasarım ve programlama, dijital sanayi, network marketing, bilişim güvenliği, mobil uygulama geliştirme alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde konuşmacı/eğitmen olarak görev almaktadır.

İçeriğe Puan Ver:
HENÜZ YORUM YOK!

YORUM YAP

17 + 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.