AnasayfaSanal GerçeklikVirtual Reality Yani Sanal Gerçeklik Nedir?

Virtual Reality Yani Sanal Gerçeklik Nedir?

artirilmis-gerceklik-nedir

Virtual Reality ( VR ) Türkçe adıyla Sanal gerçeklik kavramı kısaca “gerçeğin yeniden inşa edilmesi” olarak tanımlanabilir. Gerçek dünyaya ilişkin bir durumun, bilgisayar tarafından yaratılmış üç boyutlu bir örneği içinde, kullanıcının bu örnek ortamını vücuduna giydiği çok özel aygıtlar yardımıyla duygusal olarak algıladığı ve bu yapay dünyayı yine bu aygıtlar aracılığı ile etkin olarak kullanabildiği sistemlerdir.
Kabaca; Sanal gerçeklik, bilgisayarlar tarafından taklit edilerek oluşturulan ortamlara denir. Sanal gerçeklik yaygın olarak gerçek hayatta var olan ya da olmayan yerlerin en az 3 boyutlu olarak bilgisayar ile yeniden oluşturulması ve gerçek gibi deneyimi sunması için kullanılmaktadır

Sanal gerçeklik uygulamaları, kullanıcılarına bilgisayar tarafından yaratılmış yapay dünyaya girebilme, orada çeşitli deneyimler yaşama ve orayı yönlendirebilme olanağı sağlar. Bilgisayar ortamında oluşturulan 3 boyutlu ortamların teknolojik araçlarla insanların zihinlerinde gerçek bir ortamda bulunma hissini vermesinin yanı sıra, ortamda bulunan bu objelerle etkileşimde bulunmalarını sağlayan teknolojidir.

Sanal Gerçeklik Uygulama Alanları:
Sanal gerçeklik ile oluşturulan tanımlı ortamlar yaygın olarak eğitim, gözlem, test, eğlence, reklam gibi sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Sanal gerçeklik uygulama alanlarına örnekler verecek olursam;
Örnek-1; Uçuş simülasyon sistemleri ile pilotlara daha ucuz maliyetlerle uçuş eğitim verilebilmektedir.
Örnek-2; Modern üretim teknolojisi tasarım ve test süreçlerini sanal gerçeklik teknolojileri ile mekanın ve eşyaların sanallaştırılması ile testlerini yapabilmektedir.
Örnek-3; Sanal gerçeklik gözlem ve eğitim amaçlı olarak tıp sektörü tarafından kullanılmakla birlikte doğrudan tedavi amaçlı olarak yükseklik korkusu gibi fobilerin de tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca tıp eğitimi için kadavra veya canlı insan üzerinde çalışma zorluğundan dolayı sanal gerçeklik öğrenciler bulunmaz bir nimettir.

ŞİMDİ PAYLAŞ
SEO Yani Arama Motor

Üniversite öncesi eğitimini Antalya’da tamamlamıştır. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur, halen Kafkas Üniversitesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalında akademik eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda girişimleri olan Web Solutions şirketinde .Net ve PHP developer olarak çalışmaya devam eden ÇETİN, Uzmanlık alanları olan; Web tasarım ve programlama, dijital sanayi, network marketing, bilişim güvenliği, mobil uygulama geliştirme alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde konuşmacı/eğitmen olarak görev almaktadır.

İçeriğe Puan Ver:
HENÜZ YORUM YOK!

YORUM YAP

18 + 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.